Místa v Praze, která mě naprosto dostala – a možná i vás
20. května 20251 404
První záchytka na světě, kotelna, co působí jako z NASA, byt s výhledem na komín Erectus nebo loft přímo v pivovaru, který je snem každého milovníka zlatavého moku. Alespoň o jednom z těchto míst už jste nejspíš slyšeli. Ale ruku na srdce – viděli jste některé z nich?
A právě proto jsme se rozhodli zavést vás na ně s naší kamerou!
Video vzniklo díky organizaci Open House Praha, která každoročně pořádá festival, v jehož rámci můžete navštívit běžně nepřístupné prostory.
Porodnice U Apolináře
V areálu této úchvatné stavby, kterou projektoval jeden z nejvýznamnějších českých architektů Josef Hlávka, se skrývá hned několik skvostů, jež stojí za návštěvu.
• Samotná budova porodnice, kde se ročně narodí 4 500 dětí, byla navržena podle středověkých klášterů a inspirována nemocnicemi v Bruselu, Paříži či Vídni a tvoří ji 4 křídla. Na první pohled působí jako kouzelný gotický zámek.
• Kaple sv. Kříže – architektonický skvost s hvězdicovou sklípkovou klenbou, mramorovým oltářem, varhanami a výmalbou od Karla Liebschera a Adolfa Körbera, který najdete za vstupním vestibulem. V 50. letech ji komunisté přeměnili na sklad, od roku 1997 už opět slouží svému původnímu účelu.
• Na rohu Apolinářské a Viniční, kde dnes najdete činžovní dům, stávala legendární krčma Jedová chýše, jejíž hosty charakterizoval mimo jiné i fakt, že zdejší lžíce musely být přidělané řetězem a jedlo se tu z důlků ve stolech… Zbourána byla v roce 1933 a dnes ji připomíná jen původní socha sv. Vojtěcha.
První záchytná stanice na světě
U Apolináře ještě zůstaňme – v budově pod kostelem totiž 15. května 1951 otevřela své brány vůbec první protialkoholní záchytná stanice na světě. Jejím duchovním otcem byl MUDr. Jaroslav Skála a prvním „klientem“, kterého záchytka ubytovala, byl – jak jinak – ruský námořní inženýr…
Pragerova kotelna
Čtvercový půdorys, pyramidová střecha, červeně laděný kovový skelet a vysoký ocelový komín. Kotelnu, jež dodnes vytápí celý areál Všeobecné fakultní nemocnice, navrhl – jak název napovídá – slavný architekt Karel Prager. Dodnes působí, jako by byla projektována pro NASA. Technický chrám budoucnosti dříve obsluhovalo 12 lidí, dnes je provoz a vytápění řízeno dálkově.
Lihovar
Jeden z nejambicióznějších projektů v Praze vyrostl před nedávnem na místě chátrajícího lihovaru, který byl zprovozněn roku 1880. Sama stavba byla ojedinělá, nicméně po zániku palírny zůstala desítky let opuštěná a hrozilo, že bude zbourána. Naštěstí přišla společnost Trigema s unikátním projektem, jenž lihovaru vdechl nový život. Zachovány zůstaly i komíny, z varny je galerie, na fasádách jsou cihly a symboly lahví… Komín Erectus, jenž tu vzniká, v sobě navíc bude mít zabudovaný výtah, kterým se dostanete na vyhlídku. Celý projekt navíc spojuje umění Davida Černého.
Nuselský pivovar
Pivo se v Nuslích vařilo již od roku 1694 a pamětníci si možná ještě vybaví názvy jako Nuselský prelát nebo Nuselské černé pivo. Ostatně zdejší pivovar patřil k největším ve střední Evropě. V posledních desetiletích ovšem jen chátral, než se jej ujali architekti a areál znovu ožívá. Většina historických budov zůstala zachována a podařilo se na ně navázat novými stavbami, které skrývají nádherné loftové byty. Ačkoli místo ještě není otevřené, budou sem moci návštěvníci nahlédnout právě v rámci festivalu Open House Praha.
Kolik z výše uvedených míst jste již navštívili? A chystáte se na letošní Open House Praha festival? Dejte nám vědět do komentářů!
00:00 Ukryté poklady Prahy
00:19 Porodnice U Apolináře
01:34 Ukrytá Kaple sv. Kříže
02:42 Legendární Jedová chýše
03:54 První záchytka na světě
05:10 Futuristická Pragerova kotelna
07:00 Ambiciózní Lihovar
09:17 Unikátní Nuselský pivovar
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda