5 mýtů o realitách v Praze, kterým stále věříte
1. července 2025
Dnešní realitní trh není pro laika zrovna čitelný. A tak není divu, že kolem něj panuje celá řada polopravd a mýtů. Kterým je konečně třeba přestat věřit? Na to jsme se zaměřili v tomto videu.
Představujeme 5 největších mýtů o pražském realitním trhu!
Mýtus č. 1: Paneláky nám brzy spadnou na hlavu
Traduje se, že životnost paneláků je maximálně 40 let. Což ovšem znamená, že většina z nich už by (nejen) v Praze dávno neměla stát. Podle této zažité představy se už ani nevyplatí kupovat panelákové byty, protože stejně brzy spadnou…
Jaká je ale pravda? Pražská paneláková sídliště jsou velmi pečlivě udržovaná, procházejí rekonstrukcí a majitelé do nich investují. A tak se jejich životnost neustále prodlužuje. Klidně tu mohou stát dalších 200 let.
Mýtus č. 2: Ceny pozemků jen rostou a neklesají
Také jste přesvědčení, že jedinou jistotou rostoucí ceny – bez ohledu na ekonomickou situaci a jiné vlivy – je koupě pozemku? Že i když ceny bytů a domů klesají, pozemky jsou stálice, jejichž cena každý rok stoupá? Pak jste uvěřili mýtu.
Ceny pozemků totiž na situaci na realitním trhu a na ekonomický vývoj reagují úplně stejně jako ceny jiných nemovitostí. Klesá-li poptávka, klesá i cena. Příkladem může být třeba situace po ruské invazi na Ukrajinu nebo energetická krize, kdy se pozemky prakticky neprodávaly a jejich ceny šly dolů. V současnosti už je zase poptávka po pozemcích (i ostatních nemovitostech) vysoká, a tak stoupají i ceny.
Mýtus č. 3: V Praze je realitní bublina Pražský realitní trh?
To je jedna velká bublina, která co nevidět praskne a ceny bytů klesnou o desítky procent. Proto se vyplatí čekat a v současnosti nemovitosti v hlavním městě nekupovat. Tento mýtus je nejspíš reakcí na vysoké ceny bytů a domů v Praze. Jenže realita je jiná.
Ano, ceny nemovitostí jsou v Praze v porovnání s ostatními regiony v závratných výškách, ale odpovídají tomu, co jsou lidé ochotni zaplatit. Přibližně polovina zájemců má vlastní zdroje, druhá si bere hypotéku, které se nerozdávají právě na počkání. To je ostatně velký rozdíl oproti realitní bublině, jež v roce 2008 spustila krizi v USA. Ceny pražských nemovitostí prudce neklesají ani v obdobích krize, spíše dojde k menšímu poklesu na sídlištích a stagnaci v ostatních lokalitách. Proto se vyplatí koupi bytu v Praze neodkládat.
Mýtus č. 4: Pronajímatelé jsou vydřiduši, co inkasují peníze za nic
Představa majitelů bytů, jež je využívají k pronájmu, jako vydřiduchů, co sedí s nohama nahoře, zatímco jim naskakují na účtech tučné částky od ubohých nájemníků, je také poměrně silně zakořeněná. A také nepravdivá.
Tak například už samotná koupě bytu na pronájem není nic jednoduchého – ať už člověk léta tvrdě spořil nebo si musel vzít hypotéku. Navíc pronájem není pasivní, ale naopak velmi aktivní příjem. Pronajímatel se musí o byt – a potažmo nájemníka – starat, s čímž jsou spojené i administrativní úkony apod. K tomu, aby byl z pronájmu snadný příjem, vede velmi dlouhá a těžká cesta.
Mýtus č. 5: Nejlepší na pronájmy je byt 2+kk
Byty 2+kk jsou univerzální, hodí se jak pro pár, tak pro malou rodinu, ale i pro jednotlivce… A tak pokud člověk kupuje investiční byt, je to nejlepší volba. Nebo ne?
Ve skutečnosti spíš ne. Nejlépe se totiž v současnosti pronajímají byty 1+kk. Důvod je jednoduchý – stále více lidí žije samo, zejména mladí lidé chtějí šetřit každou korunu a namísto uvázání se k drahému a velkému bydlení preferují flexibilitu v podobě menšího bytu. Navíc často v bytě jen přespávají – ať už kvůli práci nebo bohatému společenskému životu. Takže ideálem na pronájmy jsou byty 1+kk.
Kterým z uvedených mýtů jste také věřili? A zapomněli jsme na nějaký další rozšířený? Napiště nám do komentářů!
00:00 Mýty v realitách
00:35 Spadnou paneláky?
02:06 Jak je to s cenami pozemků
04:56 Je v Praze realitní bublina?
07:09 Pronájem jako příjem bez práce?
09:33 Ideální investiční byt
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda