Ústavní soud v pondělí obdržel kompetenční žalobu prezidenta. Petr Pavel ji podal v souvislosti s rozhodnutím vlády neumožnit mu účast na červencovém summitu NATO v Ankaře. Pavel považuje rozhodnutí kabinetu za bezprecedentní a nešťastné. Chce, aby ÚS vyjasnil, zda může vláda o účasti hlavy státu na summitu rozhodovat a zároveň žádá, aby ÚS uložil kabinetu nevytvářet mu překážky ve výkonu funkce prezidenta, a naopak mu poskytovat součinnost.