Nádorové onemocnění prodělá v Česku každý třetí člověk, každý čtvrtý zemře, říká Renata Soumarová
Radioterapeutická a onkologická klinika při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze je součástí Centra vysoce specializované onkologické péče pro dospělé Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Spektrum protinádorové léčby zahrnuje téměř všechny solidní nádory dospělého věku. Dnešním hostem je přednostka kliniky a docentka medicíny Renata Soumarová.
„Radioterapie (ozařování, pozn. red.) je jedna ze základních možností léčby rakoviny. Takže je to ozařování, pak je to léčba systémová, to znamená chemoterapie, imunoterapie. A pak samozřejmě chirurgická léčba. A my se věnujeme těm prvním dvěma – to znamená radioterapii a systémové léčbě nádorových onemocnění u dospělých pacientů.“ – vysvětluje Renata Soumarová.
„Nedá se říct, že bychom se specializovali na konkrétní orgány. Věnujeme se tomu, čemu se říká solidní onkologie, to znamená nádory dospělého věku, které jsou v různých orgánech, v různých místech, ale nejsou to tekuté nádory – hematologické, krevní. Takže my děláme ty solidní tumory.“ – dodává Renata Soumarová s tím, že zastoupení rakoviny v populaci se dá vyčíslit velmi dobře:
„Existuje takové poměrně jednoduché pravidlo, kdy čísla jsou bohužel vysoká. Každý třetí onemocní nádorovým onemocněním a každý čtvrtý na něj zemře. Takže jsou to poměrně děsivá čísla, míněno u nás v České republice.“